Kampania społeczna Fundacji VEGA

Baza wiedzy: Jaskra

SPÓJRZ DZIECKU W OCZY – Kampania społeczna fundacji VEGA

SYMULATOR WAD I CHORÓB OCZU…

Sprawdź jak widzą osoby z różnymi wadami i chorobami wzroku…

Więcej

OBEJRZYJ OFICJALNY SPOT AKCJI…

Ten oraz inne materiały są dostępne na kanale fundacji w serwisie YouTube…

Więcej

PRZYBIJ 5-TKĘ!

Przybij piątkę i wesprzyj działalność Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Slabowidzących VEGA…

Więcej

 

Jaskra – rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Jaskra jest zespołem chorób, w przebiegu których następuje zanik nerwu wzrokowego – nerwopatia jaskrowa. W zależności od zaawansowania może nastąpić częściowa lub całkowita utrata wzroku. W początkowych stadiach rozwoju jaskry jest ona chorobą bezobjawową, dlatego bardzo ważne są badania przesiewowe.

Jako główny czynnik rozwoju jaskry podaje się wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Badania sprzed kilku lat dowiodły także, iż za rozwój jaskry jest odpowiedzialne nagromadzenie gamma synukleiny – nieprawidłowego białka w neuronach nerwu wzrokowego.

Na skutek tych procesów dochodzi do zaniku pęczków włókien nerwu wzrokowego, co skutkuje ubytkami w polu widzenia. Zmiany te mają charakter nieodwracalny, bo zniszczone elementy nerwowe oka nie ulegają regeneracji.

 

Rodzaje jaskry.

Kluczowe znaczenie przy występowaniu jaskry ma utrzymanie prawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciśnienie to ma prawidłowy poziom, gdy ciecz wodnista w oku jest produkowana i gdy odpływa z taką samą prędkością. Jego statystyczna norma wynosi od 10 do 20 MM HG. Jej produkcja jest także niezbędna do odżywiania soczewki i rogówki, które nie mają naczyń krwionośnych. Poziom bezpiecznego ciśnienia w chorych oczach powinien być niższy od ciśnienia w oczach zdrowych. Różnica między ciśnieniem w normie, a jego poziomem u chorego pacjenta jest tym większa, im bardziej zaawansowane jest jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Na poziom ciśnienia wewnątrz gałek ocznych mają także wpływ dodatkowe czynniki uszkadzające, takie jak niedokrwienie siatkówki i nerwu wzrokowego spowodowane zaawansowaną miażdżycą, zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi lub źle leczonym nadciśnieniem, udarem mózgu, zawałem serca lub niedokrwistością (anemią). U takich osób nawet mieszczące się w granicach statystycznej normy ciśnienie wewnątrzgałkowe może być „za wysokie” i wywoływać jaskrowy zanik nerwu wzrokowego. Jest to tzw. jaskra normalnego ciśnienia.

Wyższe ciśnienie wewnątrzgałkowe objawia się zaburzonym stosunkiem ilości cieczy wyprodukowanej do szybkości jej rozprowadzania w krwiobiegu. Odpływ w większości typów jaskry jest zahamowany na poziomie przedniego odcinka oka, w kącie utworzonym pomiędzy rogówką a tęczówką, tzw. kącie przesączania.

 

Wyróżniamy dwie duże grupy rodzajów jaskry. Różnią się one sposobem zahamowania odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesącz

  • jaskra otwartego kąta – w której utrudnienie odpływu wynika z zamykania się otworków beleczkowania, co przypomina zatykanie się kratki ściekowej.
  • jaskra zamkniętego kąta – w której zetknięcie się lub zrost tęczówki z rogówką powoduje zamknięcie dostępu do drożnego beleczkowania.

Sposoby leczenia.

W dwóch głównych typach jaskry wyróżniamy po kilkanaście rodzajów choroby. Każdy z nich wymaga leczenia odmiennymi środkami.

Jaskrę pierwotnie zamkniętego konta leczy się operacyjnie, przeprowadzając zabiegową korektę konfiguracji konta. Nie można jednak wskazać jednego typu przeprowadzanej operacji, ponieważ taki zabieg wykonuje się na podstawie indywidualnego rozpoznania rodzaju choroby, po wykonaniu tomografii optycznej przedniego odcinka oka.

Jaskrę pierwotną otwartego konta leczy się dożywotnio za pomocą środków farmakologicznych, operacji medycznych z wykorzystaniem techniki laserowej. Wszystkie te działania mają na celu obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Środki farmakologiczne wykorzystywane w leczeniu jaskry są podawane w postaci kropli do oczu. Ze względu na ich długotrwałe działanie aplikuje się je co 12 lub co 24 godziny. Pacjent korzystający z tej metody leczenia musi być zdyscyplinowany, by pamiętać o regularności ich stosowania. Chory jest także zobligowany do wizyt okulistycznych w celu obserwowania postępów schorzenia. Osoby sumiennie przestrzegające powyższe zalecenia mogą zachować resztki widzenia do końca życia, jeśli uda się skutecznie powstrzymać zanik nerwu wzrokowego.

Więcej przydatnych szczegółów jak na przykład klasyfikację kropel, rysunki przedstawiające schematy rodzajów jaskry znajdą Państwo w niżej podlinkowanych artykułach, na podstawie których powstał ten tekst:

 

http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/jaskra/show.html?id=73325

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,8909509,Naukowcy_odkryli_przyczyny_rozwoju_jaskry.html