Kampania społeczna Fundacji VEGA

Baza wiedzy: Krótkowzroczność

SPÓJRZ DZIECKU W OCZY – Kampania społeczna fundacji VEGA

SYMULATOR WAD I CHORÓB OCZU…

Sprawdź jak widzą osoby z różnymi wadami i chorobami wzroku…

Więcej

OBEJRZYJ OFICJALNY SPOT AKCJI…

Ten oraz inne materiały są dostępne na kanale fundacji w serwisie YouTube…

Więcej

PRZYBIJ 5-TKĘ!

Przybij piątkę i wesprzyj działalność Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Slabowidzących VEGA…

Więcej

 

Krótkowzroczność – przyczyny, objawy, leczenie.

Krótkowzroczność – z gr. miopia – jest to wada refrakcyjna wzroku, objawiająca się nieprawidłowym torem optycznym w chorym oku. Refrakcja to załamanie promieni świetlnych przechodzących przez wszystkie struktury optycznego układu oka. Osoby cierpiące na krótkowzroczność widzą dobrze przedmioty znajdujące się w pobliżu. Mają jednak problemy z wyraźnym widzeniem obiektów będących w pewnej odległości od oka. Aby zniwelować objawy krótkowzroczności i wyraźniej widzieć przedmioty znajdujące się w oddali, chorzy mrużą oczy.

Przyczyny powstawania i rozwoju krótkowzroczności.

Pomimo postępu medycyny w wielu dziedzinach, naukowcy nie potrafią jednoznacznie wskazać przyczyn powstawania krótkowzroczności. Badacze zwracają uwagę na aspekt dziedziczności, co potwierdziły liczne obserwacje bliźniąt jednojajowych. Na pogłębianie się krótkowzroczności mogą mieć także wpływ grupy czynników środowiskowych związanych z trybem życia, odżywianiem się czy pracą w złych warunkach oświetleniowych.

Rodzaje i stopnie krótkowzroczności.

W celu korekty wzroku, osoby dotknięte krótkowzrocznością noszą zawsze okulary minusowe. Wyróżniamy trzy rodzaje krótkowzroczności:

  • Krótkowzroczność osiowa – zbyt długa oś gałki ocznej. Rozwija się zwykle w okresie dojrzewania, osiągając ostateczny poziom między piętnastym a trzydziestym rokiem życia,
  • Krótkowzroczność krzywiznowa – zbyt wypukła krzywizna poszczególnych elementów układu optycznego oka, zwłaszcza rogówki i soczewki,
  • Krótkowzroczność refrakcyjna – zbyt duży współczynnik załamania soczewki, najczęściej na skutek rozwijającej się cukrzycy lub zaćmy jądrowej.

W zależności od zaawansowania choroby, potrzebne są silniejsze okulary korekcyjne w celu unormowania widzenia. Na tej podstawie wyróżniamy trzy stopnie krótkowzroczności:

  • Niska krótkowzroczność – do -3,0 dioptrii
  • Średnia – od -3 do -7,0 dioptrii
  • Wysoka – powyżej -7,0 dioptrii.

Leczenie krótkowzroczności.

Oprócz stosowania odpowiednio dopasowanych okularów korekcyjnych warto także dbać o inne aspekty życia codziennego, aby nie pogłębiać stopnia zaawansowania choroby. Należy zatem spożywać dużo produktów żywnościowych bogatych w białko i wapń, a co najważniejsze, przestrzegać zaleceń okulistycznych z zakresu higieny wzroku. Pisząc o tym mam na myśli patrzenie z bliska na przedmioty w odległości mniej więcej 30 centymetrów od oczu, czytanie przy silnym, dobrze umiejscowionym, ale niekontrastowym świetle. Książka powinna być ułożona pod kątem 60 stopni, a przy długotrwałym czytaniu warto od czasu do czasu robić kilkunastominutowe przerwy zamykając oczy w celu odpoczynku wzroku.

Korekcja laserowa.

Jednym z najnowszych rodzajów operacji pozwalających laserowo skorygować krótkowzroczność jest operacja refrakcyjnej ekstrakcji soczewki – ekstrakcja soczewki małym nacięciem. W jej wyniku laser tworzy soczewkę o żądanych wymiarach, a wycinek rogówkowy o wielkości 4MM jest usuwany przez drobne nacięcie laserem. Po takim zabiegu pacjent ma skorygowaną ostrość widzenia. To z kolei powoduje zmianę kształtu krzywizny rogówki, co przy minusowej wadzie wzroku oznacza jej spłaszczenie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3tkowzroczno%C5%9B%C4%87

http://optiker.pl/content/view/46/25/

http://aneksy.pwn.pl/biologia/1.php?id=1468520