Kampania społeczna Fundacji VEGA

Baza wiedzy: Retinopatia wcześniacza

SPÓJRZ DZIECKU W OCZY – Kampania społeczna fundacji VEGA

SYMULATOR WAD I CHORÓB OCZU…

Sprawdź jak widzą osoby z różnymi wadami i chorobami wzroku…

Więcej

OBEJRZYJ OFICJALNY SPOT AKCJI…

Ten oraz inne materiały są dostępne na kanale fundacji w serwisie YouTube…

Więcej

PRZYBIJ 5-TKĘ!

Przybij piątkę i wesprzyj działalność Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Slabowidzących VEGA…

Więcej

 

Wcześniactwo – Retinopatia i inne choroby wzroku

U dzieci urodzonych przedwcześnie mogą wystąpić różne choroby narządu wzroku. Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest retinopatia wcześniaków – Retinopathy of prematurity (RoP). Z tego względu jej poświęcę większość tekstu. Może ona prowadzić do osłabienia ostrości widzenia, a u 11-18% wcześniaków w Polsce jest przyczyną ślepoty.

Do niedawna funkcjonowało przekonanie, że główną przyczynę retinopatii stanowi nadmierne stężenie tlenu podawanego w inkubatorach. Najnowsze badania dowiodły jednak, iż zależy to tylko od niskiej masy urodzeniowej wcześniaków i zachwiania prawidłowego rozwoju siatkówki. Po przedwczesnym porodzie konieczne są badania przesiewowe noworodków, mające na celu zdiagnozowanie wystąpienia retinopatii oraz późniejszą strategię jej leczenia.

U wcześniaków proces unaczynienia siatkówki jest jeszcze niezakończony, jest na pewnym etapie rozwoju, który zależy od stopnia wcześniactwa (wieku płodowego). Im wcześniak jest bardziej niedojrzały (młodszy wiek płodowy), tym proces unaczynienia siatkówki jest mniej zaawansowany – rozleglejszy obszar siatkówki pozostaje nieunaczyniony i w związku z tym ryzyko rozwoju retinopatii wzrasta.

Po porodzie proces unaczynienia siatkówki postępuje dalej, lecz różne czynniki egzogenne i endogenne mogą go zaburzać. Ponieważ u wcześniaków systemy antyoksydacyjne – wszelkie przeciwutleniacze – są jeszcze niedostatecznie rozwinięte, nie neutralizują one powstających wolnych rodników (m.in.: tlenowych). Dochodzi do uszkodzenia śródbłonka niedojrzałych, rozwijających się naczyń przez wolne rodniki i niedotlenienia siatkówki, co z kolei pobudza produkcję czynników wzrostu. Konsekwencją nadmiaru tych czynników jest nieprawidłowa proliferacja tkanki włóknistej – jej rozmnażanie się – i naczyniowej.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalistycznego wziernika pośredniego, po wcześniejszym znieczuleniu siatkówki. Wiele z urządzeń służących do wykonania takich badań pochodzi ze środków uzbieranych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pierwsze badanie wykonuje się po narodzeniu dziecka, jeśli przyszło na świat przed ukończeniem trzydziestego szóstego tygodnia ciąży, a jego waga jest mniejsza niż 2500G. Następne badania przeprowadzane są w czwartym, ósmym i dwunastym tygodniu życia noworodka.

 

W przebiegu procesu chorobowego wyróżniono 5 stadiów na podstawie zmian stwierdzanych w badaniu dna oka:

  1. Linia demarkacyjna w miejscu połączenia strefy unaczynionej i nieunaczynionej siatkówki,
    2. Poszerzona, uniesiona ponad poziom siatkówki linia demarkacyjna przybierająca postać wału,
    3. Proliferacje włóknisto-naczyniowe przebiegające wzdłuż wału i do ciała szklistego,
    4. Częściowe odwarstwienie siatkówki:

4a. obwodowe,
4b. zajęcie plamki

  1. Całkowite odwarstwienie siatkówki

Można zatrzymać proces włóknienia siatkówki poprzez odpowiednio wczesne wykonanie laseroterapii lub krioterapii. Zabiegi tego typu mają na celu zabezpieczenie prawidłowo rozwiniętych obszarów siatkówki oraz zahamowanie postępu nieprawidłowych procesów unaczynienia i włóknienia.

 

Dzieci urodzone przedwcześnie powinny podlegać okresowej kontroli okulistycznej, zwłaszcza w 1. roku życia i przed pójściem do szkoły, a niekiedy przez całe życie, gdyż są w grupie ryzyka rozwoju zaburzeń narządu wzroku, takich jak: krótkowzroczność, astygmatyzm, niedowidzenie, zez, oczopląs i jaskra.

 

Źródła:

http://www.oko.info.pl/retinopatia-wczesniakow,1310.html

http://www.medme.pl/zdrowie-a-z/choroby-a-z/retinopatia-wczesniakow,356,0,1.html

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,58652.html