Kampania społeczna Fundacji VEGA

Baza wiedzy: Ślepota barw

SPÓJRZ DZIECKU W OCZY – Kampania społeczna fundacji VEGA

SYMULATOR WAD I CHORÓB OCZU…

Sprawdź jak widzą osoby z różnymi wadami i chorobami wzroku…

Więcej

OBEJRZYJ OFICJALNY SPOT AKCJI…

Ten oraz inne materiały są dostępne na kanale fundacji w serwisie YouTube…

Więcej

PRZYBIJ 5-TKĘ!

Przybij piątkę i wesprzyj działalność Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Slabowidzących VEGA…

Więcej

 

Ślepota barw – inaczej nazywana zaburzeniem rozpoznawania barw – jest często mylona z daltonizmem – jedną z odmian tego schorzenia. Jest to zazwyczaj wada wrodzona, uwarunkowana genetycznie, dziedziczona recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X. Ten rodzaj dziedziczenia sprawia też, że na ślepotę barw zapada 1,5% mężczyzn, gdy wśród kobiet ten odsetek wynosi zaledwie 0,5%. Zaburzenie to może też wystąpić na skutek uszkodzenia dróg wzrokowych począwszy od siatkówki, skończywszy na korze mózgu. Może też być ono efektem ubocznym działania leków lub związków chemicznych.

 

Rodzaje zaburzeń.

Zaburzenia z kręgu ślepoty barw dzielimy na wrodzone i nabyte. Wrodzone klasyfikujemy na podstawie rodzaju uszkodzonychczopków oka i stopniem ich uszkodzenia.

 • Dichromatyzm jest to całkowity brak jednego z rodzajów czopków. W ramach zaburzeń dichromatycznych wyróżniamy następujące uszkodzenia:
 • Protanopia – nierozpoznawanie barwy czerwonej (mylenie jej z czernią),
 • Deuteranopia (tzw. Daltonizm) – nierozpoznawanie barwy zielonej (mylenie jej z czernią),
 • Tritanopia – nierozpoznawanie barwy niebieskiej (mylenie jej z czernią).
 • Trichromatyzm – różnica wrażliwości na barwy jednego z rodzajów czopków. W ramachtrichromatyzmu są zdiagnozowane następujące schorzenia:
 • Protanomalia – obniżona percepcja nasycenia i jaskrawości czerwieni
 • Deuteranomalia – obniżona percepcja nasycenia zieleni,
 • Tritanomalia – obniżona percepcja barwy niebieskiej.
 • Monochromatyzm – całkowita niezdolność do rozpoznawania barw. Do grupy zaburzeń monochromatycznych zaliczamy:
 • Monochromacja czopków, gdzie działa jedynie pojedynczy system czopków. Nie ma możliwości rozróżniania barw, ale wizja jest w miarę normalna,
 • Achromatopsja – siatkówka oka nie zawiera żadnych czopków lub zawiera ich bardzo mało. W tym wypadku poza nieumiejętnością rozpoznawania barw występują trudności widzenia przy normalnym świetle,
 • Agnozja barw – achromatopsja centralna – osoba nie dostrzega kolorów, nawet jeśli oczy są zdolne do ich rozpoznawania.

Ciekawostki.

Spożycie absyntu w dużych ilościach powoduje zmiany w percepcji rzeczywistości. Otoczenie jest widziane w żółtym kolorze. Inne substancje psychoaktywne powodują czasowe zmiany w postrzeganiu rzeczywistości.

Osoby dotknięte ślepotą barw nie mogą podjąć pracy w zawodzie elektryka, pilota, maszynisty.

Achromatopsja występująca bardzo rzadko, jest popularna na jednej z wysp Mikronezji. Na skutek sztormu z XVIII wieku ocalało tam tylko kilku mężczyzn. Jeden z nich był nosicielem genu odpowiedzialnego za wystąpienie tej choroby.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alepota_barw

http://joemonster.org/art/25005