Kampania społeczna Fundacji VEGA

Baza wiedzy: Wcześniactwo

SPÓJRZ DZIECKU W OCZY – Kampania społeczna fundacji VEGA

SYMULATOR WAD I CHORÓB OCZU…

Sprawdź jak widzą osoby z różnymi wadami i chorobami wzroku…

Więcej

OBEJRZYJ OFICJALNY SPOT AKCJI…

Ten oraz inne materiały są dostępne na kanale fundacji w serwisie YouTube…

Więcej

PRZYBIJ 5-TKĘ!

Przybij piątkę i wesprzyj działalność Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Slabowidzących VEGA…

Więcej

 

prof. dr hab. med. Ewa Helwich

Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
Instytut Matki i Dziecka

Co to jest wcześniactwo i jakie są jego przyczyny?

Wcześniak to dziecko urodzone przedwcześnie – między 22. a 37. tygodniem ciąży. Jest to bardzo różnorodna grupa dzieci, obejmująca zarówno te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu (noworodki urodzone przed ukończeniem 28. tyg. ciąży, co odpowiada urodzeniowej masie ciała poniżej1000 g), jak i te, które rodzą się blisko terminu (urodzone między 34. a 37. tyg. ciąży). Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się w zależności od tego, jak bardzo przedwcześnie nastąpił poród.

Przyczyny porodów przedwczesnych są złożone i wieloczynnikowe. Wśród przyczyn medycznych znajdują się infekcje wewnątrzmaciczne, choroby matki, takie jak nadciśnienie (zobacz: Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u kobiet w ciąży, Nadciśnienie przewlekłe u kobiet w ciąży, Nadciśnienie ciążowe). W niewielkim odsetku przypadków o przedwczesnym ukończeniu ciąży może zdecydować lekarz ze względu na pogarszające się warunki wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka.

Do ważnych przyczyn przedwczesnych urodzeń należy stres przeżywany przez matkę, brak stabilnej sytuacji życiowej, złe warunki życia, przeciążenie pracą.

Zapraszamy do przeczytania na:

http://pediatria.mp.pl/choroby/noworodek/show.html?id=79079